Druk solventowy

Druk solventowy jeszcze do niedawna był utożsamiany z drukiem niskiej jakości, mającym zastosowanie, ze względu na swą szkodliwość, jedynie w warunkach zewnętrznych. Pogląd ten, lansowany głównie przez producentów drukarek drukujących atramentem wodnym, ograniczał ilość użytkowników.

 

 

W chwili obecnej większość producentów drukarek atramentowych zmodyfikowała swoje drukarki i w miejsce druku atramentem wodnym wprowadziła druk atramentem solventowym. Wysoka jakość tych wydruków oraz odporność na warunki zewnętrzne eliminuje stopniowo druk atramentem wodnym.

 

Druk solwentowy, wydruki solwentowe – sposób druku w atramentowym ploterze, w którym typowe tusze na bazie wodnej zastąpiono tuszami solwentowymi (na bazie rozpuszczalników organicznych). Druk solwentowy można stosować wobec wszystkich podłoży, a w szczególności stosuje się go wobec podłoży nieprzyczepnych dla tuszy wodnych.

 

Praktyczne zastosowania druku solwentowego to wszelkie wydruki wielkoformatowe oraz odporne na czynniki zewnętrzne w dłuższym czasie (do kilku lat). Atramenty solwentowe są odporne na wiele czynników łącznie z promieniowaniem ultrafioletowym i nie wymagają laminowania. Ich wadą jest mniejsza precyzja niż dla atramentów wodnych, co jednak przy druku wielkoformatowym nie stanowi przeszkody (dla druków średnioformatowych oglądanych z bliskiej odległości stosuje się zamiast a. solwentowych atramenty pigmentowe).

 

Media do druku: frontlit- frontlight (baner), mesh (siatka), backlit, blockout, flaga, folia, papier itp.

 

żródło: Wikipedia

 

Marek Bachorski-Rudnicki Adsystem systemy wystawiennicze